Вас може зацікавити

Що іще цікавого

Цукровий діабет 1 типу: особливості, симптоми, лікування

Цукровий діабет 1 типу: особливості, симптоми, лікування

Після розвитку діабету 1 типу потрібно довічне лікування. Це варто знати кожному!

Організм не виробляє достатньо інсуліну, і рівень глюкози в крові залишається високим, тому слід вживає заходів для контролю високого рівня цукру в крові.

У Сполучених Штатах приблизно 0,55 відсотка дорослих страждають діабетом 1 типу. Це становить близько 5 відсотків людей взагаліз діабетом.

Хоча повного одужання від цього типу діабету не існує, ряд варіантів лікування існує і це означає, що людина може вести повноцінне і активне життя.

У цій статті ми розглянемо, що викликає діабет 1 типу, як з ним впоратися і як розпізнати симптоми.

Що таке діабет 1 типу?

Діабет 1 типу зустрічається у людей будь-якого віку.

Діабет виникає, коли рівень глюкози або цукру в крові не контролюється і постійно високий.

Цукровий діабет може бути двух типів.

Тип 1 виникає, коли організм не виробляє достатню кількість гормону, який дозволяє клітинам поглинати і використовувати глюкозу. Цей гормон називається інсуліном.

У той час як людина може запобігти прогресуванню діабету типу 2, не вживаючи продукти, багаті цукром, і вести активний спосіб життя, вилікувати тип 1 неможливо.

Імунна система атакує кластери клітин підшлункової залози, які зазвичай виробляють інсулін, які називаються острівцями, зупиняючи або сповільнюючи вироблення інсуліну.

Без достатньої кількості інсуліну глюкоза не може потрапити в клітини і залишається в кровотоці.

Хворий на діабет 1 типу повинен приймати інсулін все життя. Недотримання цього може привести до постійного підвищення рівня цукру в крові і розвитку ускладнень, небезпечних для життя.

Діабет 1 типу може виникнути в будь-якому віці, хоча частіше зустрічається у дітей і молодих людей.

Чим відрізняється 1тип цукрового діабету від 2 типу?

Симптоми цукрового діабету 1 типу

Фізичні симптоми діабету 1 типу включають:

  • підвищений голод і сильна спрага;
  • часте сечовипускання;
  • затуманений або нечіткий зір;
  • втома;
  • втрата ваги без явної причини.

Повідомте про будь-які явні ознаки діабету своєму лікарю, який проведе тести, щоб підтвердити, що вони є причиною саме діабету.

«Фаза медового місяця» або ремісія діабету

Після постановки діагнозу цукровий діабет 1 типу: острівкові клітини, відповідальні за секрецію інсуліну, можуть ще якийсь час продовжувати виробляти гормон, перш ніж припинять своє існування.

В цей час хворому потрібно менше ін’єкцій інсуліну для підтримки нормального рівня глюкози в крові.

Лікарі називають це «фазою медового місяця» або ремісією цукрового діабету.

Ця фаза може привести до того, що людина з діабетом 1 типу помилково думає, що йому стає краще. Фаза медового місяця, хоча і створює враження відновлення здоров’я, все ж вимагає ретельного спостереження і регулярної корекції дозування інсуліну.

Під час цієї фази дуже важливо дотримуватися рекомендованого плану лікування.

Ускладнення хвороби цукрового діабету

Якщо організм не справляється з цими симптомами – може розвинутися ряд небезпечних ускладнень.

Ускладнення цукрового діабету 1 типу:

Діабетична ретинопатія: надлишок глюкози призводить до ослаблення стінок сітківки, тієї частини ока, яка визначає світло і колір. У міру прогресування ретинопатії за очима можуть утворюватися дрібні кровоносні судини, які можуть розриватися, викликаючи проблеми із зором.

Діабет – одна з основних причин сліпоти серед дорослих працездатного віку.

Діабетична невропатія: високий рівень цукру в крові знижує кровообіг, пошкоджує нерви в руках і ногах і призводить до втрати чутливості або аномальним відчуттям, таким як печіння, поколювання і біль.

Оскільки діабет також може знизити здатність організму до загоєння, невеликі порізи і травми можуть привести до незворотних ушкоджень, особливо якщо людина може не відразу їх помітити.

Діабетична нефропатія або діабетична хвороба нирок: нирки виводять глюкозу з крові. Занадто багато глюкози може перевтомити їх і поступово викликати ниркову недостатність, яка може перейти в діаліз.

Серцево-судинні захворювання: діабет може призвести до ряду аномалій, що порушують функцію серця і артерій, включаючи серцевий напад, інсульт і захворювання периферичних судин.

Захворювання ясен: діабет 1 типу може збільшити ризик захворювання ясен і втрати зубів, а це значить, що людині з цим типом слід дуже обережно підтримувати здоров’я зубів.

Депресія: діабет тісно пов’язаний з депресією.

Діабетичний кетоацидоз (ДКА) – це гостре ускладнення діабету, яке виникає, коли людина не задовольняє потреби в інсуліні і організм піддається сильному стресу.

Діабетичний кетоацидоз призводить до дуже високого рівня цукру в крові. В організмі відбувається зрушення в метаболізмі, і він починає розщеплювати жир замість цукру, виробляючи кетони як відходи.

Кетони можуть бути шкідливими для організму і викликати кетоацидоз.

Ретельне лікування діабету 1 типу може значно знизити ризик цих ускладнень.

Багато з початкових аналізів крові вказують на наявність діабету, але не вказують, який тип діабету присутній.

Лікарі використовують клінічні і лабораторні підказки, щоб розрізняти два типи діабету.

Люди з діабетом 1 типу, як правило, набагато молодші і худорляві. Люди з діабетом 2 типу зазвичай старше і мають надлишкову вагу.

Потім лікар перевірить наявність аутоантитіл проти клітин підшлункової залози в крові. У той час як антитіла можуть допомогти імунній системі боротися з хворобами та інфекціями, аутоантитіла виникають, коли імунна система атакує здорові тканини.

Лікар також може виміряти С-пептид, показник того, скільки інсуліну виробляє організм. Він повинен бути нижче при діабеті 1 типу, оскільки це пов’язано з руйнуванням клітин, що виробляють інсулін.

Лікування цукрового діабету 1 типу

Людям з діабетом 1 типу необхідно приймати інсулін кілька разів на день, в тому числі під час їжі, оскільки організм більше не виробляє гормон.

Є кілька способів приймати інсулін, наприклад, у вигляді ін’єкцій.

Час введення інсуліну дуже важливий, і лікар розробить графік прийому, щоб краще контролювати рівень глюкози.

Різні типи інсуліну діють в різні періоди.

Діабет 1 типу зустрічається рідше, ніж діабет 2 типу. Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує і руйнує здорову тканину підшлункової залози, яка в іншому випадку виробляла б інсулін.

В результаті інсуліну в організмі недостатньо або його немає, і людині з діабетом 1 типу необхідно буде приймати інсулін протягом усього життя. Симптоми включають втрату ваги, підвищений голод і спрагу, а також проблеми із зором.

Без лікування ці симптоми можуть перерости в пошкодження нервів, серцеві ускладнення і сліпоту.

Дізнатися докладніше про можливі рішення і лікуванні цукрового діабету – зверніться до свого лікаря. Стаття носить тільки ознайомлювальний характер.

 

Похожие записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Читайте x