Вас може зацікавити

Що іще цікавого

Причини зайвої ваги: топ-10 хвороб, що призводять до ожиріння

Причини зайвої ваги: топ-10 хвороб, що призводять до ожиріння

Для того, щоб зберігати нормальну вагу, необхідно стежити за балансом калорій, що надходять, і енергією, що розтрачується протягом дня. Здавалося б все просто: менше їжте, якщо ви мало рухаєтеся, і все буде ОК. Однак насправді не все так просто і надлишок їжі та нестача руху – це ще не всі причини зайвої ваги

Топ-10 хвороб, що призводять до ожиріння

Є ряд хвороб, здатних втрутитися в цей ланцюжок і просто не давати людині шансу розпізнати, скільки енергії їй потрібно, або не дають можливості переробити речовини, що надходять з продуктами харчування, в необхідну для процесу життєдіяльності енергію. У результаті виходить феномен: багато речовин, які надходять із їжі, відкладаються у вигляді запасів жирової тканини, а людина, яка повніє, почувається млявою і розбитою, незважаючи на цілком достатню життю кількість поживних речовин.

Причина №1 – Гіпотиреоз

Це стан тривалого збою у роботі щитовидної залози. Збій може бути викликаний різними причинами, але, незалежно від причини, в результаті відбувається уповільнення метаболізму (обміну речовин) і, як наслідок, накопичення надлишку жиру. Візуально таке відхилення можна запідозрити, якщо видно явне збільшення розмірів «щитовидки». Загалом остаточний діагноз може поставити тільки лікар після апаратних і лабораторних досліджень.

Причини зайвої ваги: топ-10 хвороб, що призводять до ожиріння

Причина №2 – Інсулінома

Новоутворення у підшлунковій залозі, зазвичай доброякісне. Через неї постійно знижується рівень цукру в крові, що веде до перманентного почуття голоду.

Проблема в тому, що якщо споживати більше цукру, ніж потрібно для підтримки функціонування організму, то надлишок вуглеводів закономірно призведе до повноти. А якщо вольовим зусиллям обмежити себе у вуглеводовмісній їжі, то на пацієнта чекає перманентна слабкість, швидка стомлюваність, труднощі з концентрацією уваги.

У важких випадках можуть виникнути проблеми зі слухом, мовою, зором, пам’яттю. За наявності підозри на такий розлад варто обстежити підшлункову.

Причина №3 – Синдром полікістозних яєчників

Синдром полікістозних яєчників – це збільшення у жіночому організмі чоловічих статевих гормонів. Через це спостерігається збій у роботі відразу кількох органів – підшлункової залози, кори надниркових залоз, гіпоталамуса, гіпофіза. Множинні порушення ведуть до ожиріння, причому за так званим «чоловічим» типом – росте «пивний» живіт, потім запливають жиром руки та ноги. Запідозрити саме цей синдром можна і за іншими ознаками – порушенням менструального циклу та надмірним «оволосінням» рук і ніг. Загалом, якщо епілятор не справляється з волоссям – настав час до лікаря.

Причина №4 – Клімакс

Це зменшення вироблення жіночих статевих гормонів. Нестача жіночих гормонів – анітрохи не менша загроза нормальній вазі, ніж надлишок чоловічих. Тільки тут ожиріння йде за так званим «жіночим» типом: рівномірно повніють живіт, стегна, руки, підборіддя. Може виникнути також після «штучного клімаксу», тобто видалення яєчників.

Причина №5 – Епілепсія

Захворювання мозку. Серед довгого переліку порушень, якими супроводжується ця хвороба, є порушення гормонального балансу. Як уже говорилося вище, гормональний дисбаланс – прямий шлях до зайвої ваги.

Причина №6 – Атака кортизолу

Це надлишок вироблення цього гормону наднирниками. Кортизол “відповідає” за регулювання вуглеводного обміну, а також задіяний у розвитку деяких психічних реакцій. Надлишок кортизолу виробляється в останній момент сильного стресу і за тривалому хронічному стресі, що призводить до порушення вуглеводного обміну.

Розбалансування вуглеводного обміну призводить до надмірного накопичення енергії – тобто вуглеводів – та зростання маси тіла.

Причина №7 – хвороба Іценка-Кушинга

Також характеризується надлишком кортизолу, але вже внаслідок ураження гіпофіза через травму чи пухлину. Під час хвороби підвищується рівень цукру, розпадається білок, маса тіла наростає дуже швидко, проте жир практично не відкладається на кінцівках.

Причина №8 – Синдром Лоренса-Муна (він же синдром Барде-Бідля)

Це генетичне ціліопатичне захворювання. Враховуючи, що цілії є практично у всіх типах клітин людського організму, синдром характеризується комплексним розладом здоров’я: зайвою вагою, порушенням функцій нирок, зору і навіть появою зайвих пальців на руках і ногах.

Причина №9 – Синдром Карпентера

Це аутосомно-рецесивне захворювання, у якому відбувається передчасне заростання черепних швів, обмеження зростання черепа як наслідок, ушкодження гіпофіза та інших мозкових центрів. Пошкодження гіпофіза веде до гормонального дисбалансу та, як наслідок, ожиріння. Щоправда, у переліку супутніх захворювань ожиріння – аж ніяк не найбільша проблема.

Причина №10 – Синдром Піквіка

Це альвеолярна гіповентиляція. Загалом цей синдром є не стільки причиною, скільки наслідком, тому що в даному випадку мається на увазі нездатність глибоко дихати в нормальному ритмі, яка розвивається на тлі ожиріння. Однак тут виходить замкнене коло: для поліпшення метаболізму потрібне насичення організму киснем, а насичення киснем неможливе через порушення дихання. Таким чином, синдром Піквіка, що вже розвинувся, також заважає боротьбі з надмірною вагою і стає причиною подальшого розвитку ожиріння.

Читайте також: Цукровий діабет та ожиріння: сучасні біди людства

Цукровий діабет та ожиріння

Ще одна причина від якої набирають вагу не менш важлива і її також не варто забувати – це цукровий діабет. Найчастіше ожиріння супроводжується зародженням цукрового діабету 2 типу. Клітини в організмі просто не бачать інсуліну і не сприймають його. А підшлункова залоза продовжує продукувати інсулін дедалі більше. Глюкоза перестає засвоюватися в організмі, від чого зростає маса тіла.

Статистика говорить сама за себе: 85% хворих на діабет 2-го типу страждають на ожиріння.

Тому, якщо ви маєте зайву вагу – необхідно пройти обстеження та перевіритись на наявність інсулінорезистентності в організмі.

Ось основні причини зайвої ваги, пов’язані з хворобами та різними хворобливими станами. Як розрада скажемо, що на них припадає не більше чверті всіх випадків набору надмірної ваги. Все інше – наша лінь, неправильне харчування та малорухливий спосіб життя. Так що спорт та здорове харчування допоможе впоратися з вагою. І, до речі, з багатьма з перелічених вище хвороб – теж!

Похожие записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Читайте x