15 тиждень вагітності вже настав і зміни в організми мами та малюка вже досить видні, і так вже очікуєте відчути рухи. Розмір плоду досягає 9-10 см, а вага приблизно 70 грам.
На 16 тижні вагітності вага плоду складає 90-100 г, а зріст – 10-11 см. Плод вже схожий на гранат. Живот у майбутньої мами починає рости і виділятися.
18 тиждень називають першим стрибком росту плоду. Із цього тижня майбутня мама починає відчувати рухи дитини.
На 19 тижні плод вже має вагу 200 гр і на зріст близько 15 см. Пропорції тіла стають все чіткішими.
В 20 тижнів вагітності у дитини формується індивідуальний малюнок на кінчиках пальців. Рухи дитини стаюють все відчутніші.
До 22 тижня вагітності дитинка дуже активно росте і вже має близько 27-28 см та вагу 420-430 г.
Перейшовши екватор вагітності декілька тижнів тому, майбутня мама все частіше починає задумуватися про декретну відпустку, пологи, покупки для малюка, збори до пологового будинку. Та все це зовнішні фактори. Що ж відбувається зараз, на 23 тижні вагітності, з організмом мами?
Зміст
Тіло жінки
Найпершою ознакою змін у тілі жінки є збільшення живота та і загалом зростання ваги. Це природній процес, який готує майбутню маму до пологів та грудного вигодовування. Звісно, варто приділяти увагу своєму харчуванню, надавати перевагу корисним продуктам, але особливо хвилюватися не потрібно: більша частина набраних кілограмів залишиться у пологовому.
До одних відчуттів жінка вже стигла звикнути до 23 тижня вагітності (часті позиви до туалету, печія, біль в попереку), якісь із них встигли минути (наприклад, токсикоз), але можуть з’явитися й нові симптоми.
- Погіршення зору – зміни, як правило, тимчасові. Але якщо мерехтіння в очах, двоїння чи розмиття зору не проходить досить довгий період, то варто звернутися до лікаря.
- Хропіння – часто під час вагітності у жінки спостерігаються проблеми із закладеністю носа. Набряк слизової може призвести до хропіння, адже він збільшується при лежанні.
- Погіршення стану ясен і зубів – їм може просто не вистачати кальцію, який зараз є будівельним матеріалом для малюка.
- Свербіж – найчастіше в ділянці живота через розтягнення шкіри.
Крім того, саме з 23 тижня вагітності жінка може відчувати тренувальні перейми. Матка вже готується до майбутніх пологів, а тому мама може відчувати легкі, майже безболісні перейми не довше 1-2 хвилин. Правда повторюватися вони можуть до 15 разів на добу. Найкраще перечекати їх лежачи на боці. Та якщо біль і темп таких відчуттів наростає, то негайно потрібно звернутися до лікаря – це може бути початком передчасних пологів.
Контроль за здоров’ям
Другий скрінінг вже позаду, а тому на 23 тижні вагітності перед відвідуванням жіночої консультації, як завжди, потрібно буде здати такі аналізи:
- загальний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- визначення рівня цукру в крові.
УЗД лікар може призначити тільки в тому випадку, якщо є для цього потреба. Загалом аналізу крові та сечі достатньо для контролю основних показників здоров’я.
Як себе почуває малюк?
Він вже має зріст 25-30 см та вагу 450-550 грамів. І хоча дитина активно нарощує жирову масу і вагу, вона все ще виглядає зморщеною і червоненькою, бо у шкірі накопичуються пігменти, що роблять її менш прозорою. Та все ж уже можна прослідкувати, на кого з батьків малюк буде більше схожим.
Усі органи та системи організму маляти розвиваються з неймовірною швидкістю. Так в легенях утворюються альвеоли та речовина сурфактант, яка не дозволить легеневим мішечкам склеїтися після першого вдиху народженої дитини. Зараз же вона робить дихальні рухи 50 разів за хвилину. А ще маля вже добре вміє активно рухатися, гратися пуповиною, пити, пісяти, смоктати пальчик, ковтати.
З’являються і нові можливості – спостерігається фаза швидкого сну, під час якого відбуваються рухи очима. Швидше за все, маля вже може бачити сни. Цікаво, про що вони?
Ворушіння плоду
На 23 тижні вагітності рухи внизу живота стали чіткішими, сміливішими, тому їх вже ні з чим не сплутаєш. Вони все ще делікатні, ніжні, не приносять дискомфорту, а лише радість для мами. Здебільшого жінка відчуває до 10 поштовхів на день. Але це середня цифра. Є діти спокійніші, а є активніші, тому краще орієнтуватися не на стале число, а на зміну відчуттів. Якщо загалом рухів маляти стало більше або менше, ніж зазвичай, то потрібно повідомити про це гінеколога.
Тож, дитина розвивається, живіт росте, жінка пристосовується до нових симптомів та відчуттів. Але незмінним є відчуття щастя від того, що під серцем мама береже нове життя.
Займаюся маркетингом і просуванням корпоративних сайтів, блогів та інтернет-магазинів. Іноді пишу і творю тут, на моєму ресурсі.