Людина сприймає інформацію із багатьох джерел. І якщо говорити про аудіоформат, то дуже поширеним і зручним пристроєм для прослуховування звукових файлів є навушники. Їхні переваги є очевидними, починаючи із приватності і завершуючи високими технічними характеристиками. Якими бувають навушники та на що звернути увагу при їх виборі?
Зміст
Види навушників за різними критеріями
Вибір навушників – справа насправді відповідальна. Для тих, хто користується ними у професійних цілях, це робочий інструмент, та й для домашнього користування також не хочеться віддати гроші за неякісний товар. Тому варто розібратися у різноманітності цих пристроїв, щоб визначитися із власним вибором.
За конструкцією навушники бувають:
- Накладні:
- *компактні – досить популярні моделі, які охоплюють вухо, але не повністю закривають його, а тому пропускають звуки ззовні. Зручні для довгого носіння.
- *повнорозмірні – повністю закривають вухо, добре ізолюють зовнішні шуми, досить об’ємні та важкі, а тому мають широке оголів’я; як правило, стаціонарні, не призначені для прогулянок чи виходів з дому.
- Вставні:
- *вкладиші або таблетки – легко вставляються у вухо, але не дуже добре тримаються через відсутність амбушюрів;
- *вакуумні або внутрішньоканальні («затички») – легкі, компактні моделі, які вставляються у вушний канал, добре тримаються завдяки силіконовим амбушюрам, а тому їх зручно використовувати під час активного спорту чи прогулянок.
За типом з’єднання
- Провідні (дротові) – класичний варіант, який забезпечує відмінну якість звуку. Вони не потребують підзарядки. З мінусів можна назвати немобільність – дріт обмежує свободу рухів, а ще він може заплутуватися й перетиратися. Звісно, можна обрати модель навушників із бажаною довжиною дроту.
- Безпровідні (бездротові) – можуть бути зовсім без проводів (True Wireless), а можуть між собою з’єднуватися за допомогою невеликого дроту. До джерела звуку приєднуються, як правило, через Bluetooth. Перевагами такого типу навушників є компактність, зручність у використанні, свобода рухів користувача. До мінусів можна віднести не завжди стабільний сигнал, необхідність підзарядки.
- Комбіновані – мають можливість підключатися до джерела звуку і через дріт, і без нього.
Тип кріплення навушників також має значення:
Від типу кріплення буде залежати, як добре навушники триматимуться на голові (у вухах) користувача. Обирати потрібно за зручністю та відповідно до цілей, тобто коли саме використовуватимуться ці пристрої.
- Без спеціального кріплення – це навушники типу вставних.
- Вушний фіксатор – кожен навушник має своє кріплення, яке дозволяє надійно зафіксувати його на вусі.
- Оголів’я – обідок, завдяки якому вага навушників рівномірно розподіляється по голові, що забезпечує їхню зручність.
- Потилична дужка – також обід, який розташовується не зверху на голові, а проходить по потилиці. Забезпечує не таке щільне прилягання навушників, як із оголів’ям, а отже чинить менший тиск на вуха.
- Шийний обідок – в основному, використовується зі вставними навушниками з бездротовим підключенням.
За акустичним оформленням:
- Відкриті – навушники з амбушюрами або без них, які забезпечують природне, об’ємне звучання, але мають низький рівень звукоізоляції.
- Закриті – мають об’ємні амбушюри, які повністю закривають вуха, а тому забезпечують суцільну звукоізоляцію. Добре відтворюють баси, але не підходять для довгого носіння.
- Напіввідкриті – навушники, які поєднують характеристики попередніх двох видів. Вони мають слабшу звукоізоляцію, ніж закриті, але акустичні можливості досить хороші.
Оснащення додатковими функціями
- вбудований мікрофон – навушники стають повноцінною гарнітурою;
- регулятор гучності – можливість керувати гучністю звуку на самих навушниках;
- безпровідна зарядка – усуває необхідність підключати дріт до навушників для зарядки;
- вбудований підсилювач – зменшує спотворення звуку та покращує його загальну якість;
- FM-тюнер- надає можливість прослуховувати радіостанції без додаткових пристроїв;
- аудіоплеєр – навушники мають вбудований накопичувач або кардридер, а значить можливість відтворювати аудіофайли з картки пам’яті, не використовуючи додаткових гаджетів;
- неодимові чи берилієві магніти – покращують якість звуку та чутливість навушників;
- підсвічування – виконує естетичну функцію, але в ігрових навушниках світло може синхронізуватися зі звуком;
- вібрація – навушники реагують вібрацією на вхідний виклик чи повідомлення;
- індикатор стану – показує заряд акумулятора самих навушників чи зарядного чохла;
- пульсометр – вимірює пульс користувача (корисно для спортсменів або людей із серцево-судинними захворюваннями);
- автопідстроювання гучності – регулює гучність відповідно до ситуації;
- Multipoint – функція, що забезпечує підключення навушників відразу до двох пристроїв.
І це все ще не повний список тих функцій, які можуть бути внесені в специфікацію до навушників.
Якщо поринути глибше у типи цих пристроїв, то залишається ще багато характеристик, за якими можна обрати собі якісний товар. Це й інтерфейс підключення, підтримка аудіокодеків Bluetooth, наявність мікрофону, тип випромінювачів, особливості корпусу, матеріал амбушюр, керування, форма штекера і ще величезний список різних особливостей та спеціальних можливостей.
Та є ще декілька аудіохарактеристик, на які все ж варто звернути увагу при виборі як домашніх, так і професійних навушників.
Аудіохарактеристики навушників, що визначають якість звуку
- Чутливість. Характеристика, яка визначає гучність навушників. Чим вища чутливість, тим гучність пристрою буде більша. Людське вухо комфортно може фіксувати звук до 95-100 дБ. Тому рівень гучності (чутливості) в цих межах буде оптимальним.
- Опір (імпеданс). Фізична величина, яку важливо враховувати при виборі навушників, розуміючи, з якого пристрою буде відтворюватися аудіофайл. Якщо це плеєр чи телефон, то опір в 32-35 Ом є максимальним, якщо навушники підключатимуться до серйозного аудіообладнання, то такий показник опору стане стартовою цифрою.
- Частота. Вухо людини сприймає частоту звуку в діапазоні 16-20000 Гц. Всі параметри, вказані виробниками, які виходять за межі цих показників, є оманливими і суперечать реаліям фізіології.
Тож, обираючи навушники, потрібно визначитися, для яких цілей вони потрібні, які функції мають виконувати, який зовнішній вигляд мати, з якими гаджетами конектитися. Обов’язково зазирніть у характеристики товару перед покупкою, щоб в результаті бути стовідсотково задоволеними придбанням.
Займаюся маркетингом і просуванням корпоративних сайтів, блогів та інтернет-магазинів. Іноді пишу і творю тут, на моєму ресурсі.