Інсулін – це гормон, який виробляється в організмі людини і відповідає за переробку глюкози з метою отримання енергії. Виробленням інсуліну займається підшлункова залоза, і процес стартує відразу, як тільки глюкоза надійде в кров.
Нагадаємо шкільний курс біології, що глюкоза – це простий вуглевод або моносахарид, який міститься в багатьох харчових продуктах. Після прийому їжі продукти розщеплюються в шлунково-кишковому тракті на прості складові, в тому числі глюкозу, і в подальшому використовуються організмом як джерело поживних речовин.
Зміст
Основні функції інсуліну
Отже, основна функція інсуліну – переробка глюкози і контроль рівня глюкози в крові. Що означає «контроль»?
Це означає, що гормон інсулін так би мовити «змушує» організм на клітинному рівні поглинати глюкозу. Коли ж кров насичується глюкозою, інсулін подає відповідний сигнал, і в роботу включається печінка, «консервуючи» надлишок інсуліну.
Надалі накопичена глюкоза поступово вивільняється в міру того, як організм витрачає енергію, і рівень глюкози в крові падає. Крім цього, надлишок глюкози зберігається в жирових клітинах, і аналогічно вивільняється лише тоді, коли в організмі з’явиться потреба в додатковій енергії.
Саме тому основа будь-якого схуднення – це баланс між кількістю одержуваної енергії, та енергії, яка витрачається. Щоб схуднути, витрата енергії повинна бути більше, ніж «прихід». У здорової людини цей баланс підтримується автоматично, тобто вироблення інсуліну залежить від кількості глюкози.
Якщо ж у лдини є якісь захворювання, наприклад, цукровий діабет (1 або 2 тип), організм може не справлятися з цією функцією. Так, якщо вироблення інсуліну недостатньо, рівень глюкози в крові піднімається вище норми. Тому важливо контролювати рівень глюкози в крові.
Глюкоза – норма:
3,5-5,7 ммоль / л – дорослі.
4,2-6,4 ммоль / л – діти.
3,3-6,5 ммоль / л – літні і вагітні.
Крім контролю рівня глюкози, гормон інсулін впливає на багато інших процесів в організмі. Зокрема, на обмін речовин, синтез амінокислот, регенерацію пошкоджених тканин (подряпини, інше).
Тому, якщо у людини занадто довго заживає навіть маленька подряпина, це привід бити на сполох і перевірити роботу підшлункової.
Норма інсуліну
Чи означає все вищесказане, що інсуліну повинно бути, чим більше, тим краще? Зовсім ні, і підвищений інсулін точно також небезпечний, як і знижений. Для рівня інсуліну теж є свої норми.
Інсулін – норма:
3-25 мкЕД / мл – дорослі.
3-20мкЕд / мл – діти.
6-35мкЕд / мл – літні і вагітні.
Як бачите, діапазон досить великий, і залежить від того, як давно людина приймала їжу, займався спортом, чи відчуває він стрес. Тому виміри рівня інсуліну проводяться укупі з іншими дослідженнями.
Надлишкове вироблення інсуліну спостерігається, коли у людини порушені обмінні процеси в організмі, і підшлункова намагається штучно прискорити обмін речовин. Це з часом призводить до перевантажень і зниження здатності підшлункової виробляти не тільки зайве, але навіть нормальна кількість інсуліну.
Таким чином, при надмірній виробленні стають актуальними два завдання: як знизити інсулін і як нормалізувати обмін речовин. Хороша новина в тому, що обидві задачі можна почати вирішувати паралельно. В першу чергу, потрібно почати регулярно займатися спортом і спробувати нормалізувати нічний сон. Якщо це не виходить або не веде до нормалізації рівня інсуліну, призначають спеціальні препарати, щоб знизити інсулін.
У будь-якому випадку, рішення про призначення лікування повинен приймати лікар, тому при наявності тривожних ознак нездоров’я – поганий сон, погане самопочуття, надмірна вага, тривале загоєння ушкоджень на поверхні шкіри – слід негайно звернутися до лікаря.
Займаюся маркетингом і просуванням корпоративних сайтів, блогів та інтернет-магазинів. Іноді пишу і творю тут, на моєму ресурсі.