Вашому малюку вже 8 тижнів. За розміром наче слива і вагою 5г. Хоча стать іще поки неможливо визначити, але статеві органи вже почали розвиватися. Детальніше про 10 тижнів вагітності тут.
Вітаємо! Токсикоз майже закінчився! Довжина малюка досягає вже 6 см, і нагадую за розміром куряче яйце. Запрацювала сечовивідна система и активно функціонує вже кровообіг. Детальніше про 12 тиждень вагітності тут.
Животик вже почав округлюватися. Малюку 12 тижнів від зачаття та нагадує вже стиглу грушу, важить приблизно 25 г. детальніше про 14 тиждень вагітності тут.
4 місяць вагітності на завершенні. Бурхливі емоції минули, страхи із приводу можливого викидня теж, майбутня мама все більше відчуває себе щасливою та спокійною. Вага малюка не більше 110 г і нагадує невеличкий банан. Детальніше про 16 тижнів вагітності тут.
Малюк важить вже майже 200 г і досягає 14 см. Активно формується слуховий апарат та зір. Матка за розміром майже як диня. І мама скоро почує перші рухи своєї дитини. Детальніше про чудові 18 тижнів тут.
Цей час настав, пора готувати вечірку, щоб дізнатися стать дитинки. На 19 тижні із точністю до 90% можна дізнатися хто буде: дівчинка чи хлопчик? Детальніше про 19 тиждень вагітності тут.
Двадцятий тиждень вагітності – екватор! Саме у цей період відбувається декілька важливих змін в організмі вагітної жінки, які впливають на її фізичний та психологічний стан. Натомість маля також ні на секунду не припиняє рости та розвиватися. 20 тиждень – це другий триместр вагітності, коли мама стає більш спокійною, токсикоз пройшов, животик починає округлятися і вже чутно рухи малюка (або скоро будуть відчутні, адже для кожної жінки цей час приходить по-своєму).
Зміст
Нові етапи розвитку дитини
Розміри малюка зараз можна порівняти із невеликим кокосом чи бананом, адже його вага досягає близько 260-310 грамів. Зріст дитинки від 16 до 25 сантиметрів. Стукіт серця добре чути за допомогою стетоскопа, і лікар з упевненістю може сказати, що частота серцебиття становить від 120 до 160 ударів за хвилину. Маля розкошує в амніотичних водах, йому ще достатньо простору, а тому воно вільно рухає ніжками та ручками, грається з пуповиною, смокче палець, хоча більшу частину доби, звісно, спить.
До цього моменту шкіра плоду була тонкою та прозорою, тепер же вона поступово поділяється на три шари – епідерміс, дерму і підшкірну жирову клітковину. Епідерміс (зовнішній шар шкіри) поволі формує унікальний малюнок на пальцях, долонях та стопах малюка. Також на пальчиках починають рости нігті, легенький пушок позначає брови та вії.
Активно розвивається мозок дитини. На його корі формуються борозни і звивини, а значить удосконалюється нервова система і її окремі процеси. Так вже сміливо можна говорити про слухову та смакову пам’ять малюка. Ймовірно, що звуки, які він почує з цього часу й надалі, він пам’ятатиме, впізнаватиме і після народження, наприклад, мамин голос чи колискову.
Звісно, продовжують розвиватися усі органи дитини:
- центральна нервова система – продовжує формувати нейронні зв’язки;
- легені – ще заповнені рідиною, але готуються функціонувати, накопичуючи відповідний комплекс поверхнево активних речовин;
- сітківка очей – реагує на світло, хоча очі досі заплющені і дитина ще не бачить повноцінно;
- органи травлення – у кишечнику утворюється меконій (первородний кал).
А ще саме в цей період відбувається те, чого усі вагітні жінки з трепетом чекають. Майбутня матуся починає відчувати рухи свого малюка.
Перші відчутні рухи дитини
Для когось ці відчуття схожі на лоскіт, для когось на легеньке поколювання, хтось описує це так, ніби лопнула «бульбашка» в животі. Тим не менше, це довгоочікувана подія, яка стає знаковою.
Відтепер мама може вести відповідний щоденник частоти рухів малюка, який варто показати лікарю, що веде вагітність. Кожні 10-15 хвилин – це та періодичність, з якою жінка відчуватиме поштовхи всередині. Але на цей процес впливає досить багато факторів:
- загальний фізичний стан мами (втома, хвороба);
- її психологічний стан;
- можливі фізичні навантаження;
- час доби;
- шум, звуковий фон навколо;
- харчування мами;
- положення жінки (дитина сигналізує рухами, коли мама сидить чи лежить незручно).
Ще одне відчуття, яке стає цікавим відкриттям, – це гикавка. Так, малюк, ковтнувши амніотичної рідини, може гикати. А мама відчуває цей процес, як ритмічне скорочення живота кожні декілька секунд.
Які зміни відбуваються з тілом та в організмі майбутньої мами?
Як правило, починаючи із 20 тижня вагітності до списку «знайомих» у майбутньої мами додаються:
- збільшення кількості виділень;
- розтяжки;
- задишка;
- печія;
- біль у спині;
- закрепи, здуття;
- проблеми із сечовипусканням;
- набряки чи судоми.
Щодо виділень з піхви, то їхня кількість дійсно може збільшитися, але вони незмінно повинні бути білого кольору і не мати запаху. Якщо ж жінка відчуває дискомфорт, свербіж чи неприємний запах, то варто негайно звернутися до лікаря.
Оскільки тіло майбутньої мами змінюється, живіт росте, а шкіра розтягується, то на животі, стегнах та грудях можуть виникнути розтяжки. Ці смужки червоного чи коричневого кольору – це косметичний недолік, ризик появи якого можна зменшити, змащуючи тіло олійками та кремами.
Звісно, при рості плоду матка також збільшується і тисне на сусідні органи. Тому все частіше майбутня мама спостерігає у себе прояви задишки, печії або часті позиви до сечовипускання. Зміна гормонального фону та нестача певних вітамінів провокують появу набряків ніг та судоми. Якщо якісь із цих змін турбують жінку, потрібно повідомити про це гінеколога.
Але варто пам’ятати, що всі ці порушники спокою надокучатимуть мамі недовго, а, можливо, вони і зовсім не зустрінуться на її прекрасному шляху вагітності. І насправді залишилося зовсім небагато часу до зустрічі з найбільшим скарбом – таким довгоочікуваним малюком.
Оберіть тиждень вагітності та дізнайтеся, що відбувається із малюком
Займаюся маркетингом і просуванням корпоративних сайтів, блогів та інтернет-магазинів. Іноді пишу і творю тут, на моєму ресурсі.