Вас може зацікавити

Що іще цікавого

Білий шум для дитини: що це таке і як діє

Білий шум для дитини: що це таке і як діє

З необхідністю якимось чином заспокоїти дитину стикається будь-яка сім’я, де з’являється первісток. З другою та наступною дитиною потрібен досвід, напрацьований з першою дитиною, хоч і не завжди. Так чи інакше, щоб заспокоїти дитину, багатьом доводиться перепробувати різні засоби: носити на руках, качати в ліжечку, співати колискову. Найпросунутіші батьки використовують «білий шум».

Що таке білий шум?

Спочатку скажемо, що таке «білий шум». Це рівномірний звуковий фон, що включає частоти всього, що чує людське вухо діапазоном від 20 до 20 000 Гц. Таку назву він отримав за аналогією з білим кольором, що включає всі кольори видимого спектру.

Найбільше він схожий на шум дощу за вікном, звук, який видає вітер, що дме з постійною швидкістю, гул турбін за склом ілюмінатора літака, звуки рівномірного морського прибою. Постійність – це, мабуть, головна характеристика “білого шуму”.

Будь-яка зміна висоти звуку, будь-який звуковий акцент – це якась інформація із зовнішнього світу, яку мозок відразу починає сприймати і обробляти. А ось сталість абсолютно неінформативна, і такий «білий шум» незабаром перестають помічати.

Чому білий шум заспокоює дитину?

«Заспокійлива» функція білого шуму якраз і ґрунтується на його сталості та неінформативності. Він просто заглушує сторонні звуки, не пропонуючи мозку нічого натомість сприймати. Щоб зрозуміти, як це працює, можна уявити собі двох людей, які розмовляють неподалік.

Якщо дві людини розмовляють неподалік вас, ви, швидше за все, чуєте, про що мова, і, можливо, навіть відчуваєте якісь емоції від почутого. Якщо до них приєднається третій, і всі вони щось жваво обговорюватимуть, слова стануть складніше помітити.

Якщо неподалік «тусується» компанія з кількох людей, розібрати, що там обговорюють практично неможливо. Тому що в компаніях рідко так буває, щоб за одиницю часу висловлювалася лише одна людина, а решта мовчки слухала.

Про що говорять люди в багатотисячному натовпі, неможливо зрозуміти за визначенням, тому що їхні голоси зливаються в єдиний гул, і виникає цей ефект «білого шуму», постійного та неінформативного. А що ще потрібно, щоб заснути, крім як сприятлива для цього обстановка, що виключає будь-який вплив на органи почуттів і мозок?

Як діє «білий шум»:

Маскує звуки навколишнього світу – звук пральної машинки, що працює в сусідній кімнаті телевізора, що проїжджають за вікном автомобілів та інші.
Заспокоює, бо нагадує звуки, які немовля чуло, перебуваючи в утробі матері.
Прискорює засинання – з «білим шумом» майже всі діти засинають протягом 10 хвилин, без «білого шуму» швидко заснути можуть лише 25% дітей.

Покращує якість і тривалість безперервного сну – якщо залишити «білий шум» на всю ніч, малюк не буде постійно прокидатися і будити плачем інших членів сім’ї.
Ось вам і відповідь на запитання, як заспокоїти немовля, що плаче. Є навіть дані, що «білий шум» у деяких випадках допомагає впоратися з кольками у новонароджених. Принаймні після включення звука білого шуму діти перестають турбуватися.

Білий шум: користь чи шкода?

Здається, уявлення про користь «білого шуму» ми отримали, доки розглядали, як діє. Чи може «білий шум» завдати шкоди? Так, якщо ним користуватися неправильно. По-перше, джерело звуку має бути не ближче метра від ліжечка немовляти. Краще навіть відсунути його подалі приблизно на 2 метри. По-друге, рівень шуму не повинен бути вищим за 50 дБ, що легко можна виміряти смартфоном онлайн або за допомогою спеціальних додатків.

Шкода від перевищення рівня та гучності «білого шуму»:

  • Порушення слуху.
  • Порушення мови, пов’язані з порушенням слуху.
  • Ефект звикання, коли дитина не може спати без «білого шуму».

В принципі, «білий шум» найбільше рекомендований немовлятам до 3 місяців від народження. Далі дитина повинна потихеньку звикати засипати сама, без сторонньої допомоги. Якщо ж стався ефект звикання, можна потроху знижувати рівень і гучність шуму, поки не дійдете до позначки, близької до нуля.

Отже, чи можна дітям вмикати білий шум? Відповідь однозначно позитивна. Звичайно, використовувати «білий шум» потрібно з дотриманням заходів безпеки, не перевищуючи 50 дБ і залишаючи джерело шуму на відстані двох метрів від ліжечка. Джерелом може бути будь-який гаджет, на який можна скачати «білий шум», що сподобався вам, з Інтернету. До речі, в Мережі можна знайти аудіо- та відеозаписи тривалістю від 1 до 10 годин.

Ми бажаємо вам та вашим дітям спокійного сну та приємних сновидінь! Спіть спокійно та будьте здорові!

Похожие записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Читайте x