Вас може зацікавити

Що іще цікавого

Інсулінорезистентність – що це, симптоми, що з цим робити

Інсулінорезистентність – що це, симптоми, що з цим робити

Інсулін – це гормон, який виробляється підшлунковою залозою, дозволяє клітинам поглинати та використовувати глюкозу. У людей із резистентністю до інсуліну клітини не можуть ефективно використовувати інсулін.

Резистентністьце опірність (несприйнятливість чи стійкість) організму до впливу певних факторів.

Коли клітини не можуть поглинати глюкозу або цукор у крові, його рівень у крові збільшується. Якщо рівень глюкози вищий за звичайний, але недостатньо високий, щоб вказувати на діабет, лікарі називають це переддіабетом.

У цій статті ми розглянемо сучасні уявлення про інсулінорезистентність, фактор ризику розвитку діабету та інших захворювань. Ми також розглянемо ознаки та симптоми резистентності до інсуліну та способи, як можна уникнути та полегшити інсулінорезистентність.

Що таке інсулін та інсулінорезистентність?

Інсулін — це гормон, що виробляється підшлунковою залозою, який допомагає глюкозі в крові проникати в клітини м’язів, жиру та печінки, де вона (глюкоза) використовується для отримання енергії. Глюкоза надходить із їжі, яку ви вживаєте. Печінка також виробляє глюкозу у разі потреби, наприклад, коли ви голодуєте. Коли рівень глюкози в крові, що також називається цукром у крові, підвищується після їжі, ваша підшлункова залоза виділяє в кров інсулін. Потім інсулін знижує рівень глюкози у крові, щоб підтримувати його у нормальному діапазоні.

Інсулінорезистентність – це коли клітини м’язів, жиру та печінки погано реагують на інсулін і не можуть легко поглинати глюкозу з крові. В результаті підшлункова залоза виробляє більше інсуліну, щоб допомогти глюкозі потрапити до клітин.

Поки ваша підшлункова залоза може виробляти достатньо інсуліну, щоб подолати слабку реакцію клітин на інсулін, рівень глюкози в крові залишатиметься в межах норми.

Симптоми інсулінорезистентності

Є ще таке поняття, як переддіабет.

Переддіабет означає, що рівень глюкози в крові вищий за норму, але недостатньо високий, щоб діагностувати діабет. Переддіабет зазвичай виникає у людей, які вже мають деяку резистентність до інсуліну або чиї бета-клітини в підшлунковій залозі не виробляють достатньо інсуліну, щоб підтримувати рівень глюкози в крові в нормальному діапазоні. Без достатньої кількості інсуліну зайва глюкоза залишається у кровотоку, а не надходить у клітини. Згодом у вас може розвинутись діабет 2 типу.

Резистентність до інсуліну є рушійним фактором, який призводить до діабету 2 типу, гестаційного діабету та переддіабету.

Резистентність до інсуліну тісно пов’язана із ожирінням; однак, можна бути резистентним до інсуліну, не маючи надмірної ваги або ожиріння.

Сучасні дослідження показали, що з резистентністю до інсуліну можна боротися за допомогою методів лікування, які зменшують кількість інсуліну, що виробляється або приймається організмом за допомогою ін’єкцій інсуліну або інсулінових помп.

Зниження резистентності до інсуліну може бути досягнуто шляхом дотримання низьковуглеводних і кетогенних дієт.

Як резистентність до інсуліну призводить до діабету?

У людини з переддіабетом підшлункова залоза працює все ретельніше, щоб звільнити достатню кількість інсуліну, щоб подолати опірність організму та знизити рівень цукру в крові.

Читайте також: Як знизити рівень інсуліну

Згодом підшлункова залоза втрачає здатність виділяти інсулін, і це може призвести до розвитку цукрового діабету 2 типу.

Інсулінорезистентність залишається основною ознакою діабету 2 типу.

Інсулінорезистентність та діабет

Інсулін регулює кількість глюкози, що циркулює у кровотоку. Він спонукає клітини поглинати глюкозу, яка надходить із їжі, яку їдять люди.

Інсулін також є хімічним месенджером, який дає вказівку печінці зберігати деяку кількість глюкози, а не викидати її в кровотік. Печінка упаковує глюкозу для зберігання як глікогену.

Інсулін зазвичай допомагає організму підтримувати хороший енергетичний баланс, не дозволяючи надто довго підвищуватись рівню глюкози в крові.

Як розвивається резистентність до інсуліну:

  • Інсулін втрачає здатність ефективно підтримувати клітини організму.
  • Спочатку підшлункова залоза виділяє більше інсуліну, щоб підтримувати безпечний рівень цукру в крові.
  • Підшлункова залоза стає нездатною підтримувати викид додаткового інсуліну, щоб компенсувати зростаючий опір клітин.
  • Розвивається постійно високий рівень глюкози в крові, що може призвести до переддіабету та діабету 2 типу, якщо людина не може отримувати лікування та контролювати рівень цукру в крові.

Симптоми інсулінорезистентності

Резистентність до інсуліну зазвичай не проявляється симптомами доти, доки не розвинеться діабет. Люди з переддіабетом у більшості випадків не знають, що вони мають цей стан.

Також існує зв’язок між резистентністю до інсуліну та наступними проблемами зі здоров’ям:

  1. Чорний акантоз: цей стан шкіри може розвинутися у людей з резистентністю до інсуліну. У паху, під пахвами та на задній частині шиї утворюються густі бархатисті плями. Збільшення пігментації може призвести до того, що шкіра стане темнішою, залежно від тону шкіри людини.
  2. Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ): симптоми СПКЯ можуть включати нерегулярні менструальні цикли, безпліддя та хворобливі менструації.
  3. Судинні захворювання: людина з високим рівнем інсуліну в крові також може мати проблеми з судинами у вигляді такої  хвороби як хвороба серця.
  4. Великий депресивний розлад (БДР) з депресією.

Фактори ризику розвитку інсулінорезистентності чи переддіабету

Люди з генетичними факторами ризику або факторами ризику, пов’язаними зі способом життя, більш схильні до розвитку резистентності до інсуліну або переддіабету.

Фактори ризику включають:

  • надмірна вага або ожиріння;
  • 45 років та старше;
  • батько, брат чи сестра з діабетом;
  • фізична бездіяльність, малорухливий спосіб життя;
  • високий кров’яний тиск та ненормальний рівень холестерину;
  • історія гестаційного діабету;
  • історія хвороби серця або інсульту;
  • синдром полікістозних яєчників, також званий СПКЯ.

Люди з метаболічним синдромом – поєднанням високого кров’яного тиску, аномального рівня холестерину та великого розміру талії – більш схильні до переддіабету.

Поряд із цими факторами ризику є й інші, які можуть сприяти резистентності до інсуліну, наприклад:

  • деякі ліки, такі як глюкокортикоїди, деякі нейролептики, і деякі ліки від ВІЛ;
  • гормональні порушення, такі як синдром Кушинга та акромегалія;
  • проблеми зі сном, особливо апное уві сні.

Що викликає резистентність до інсуліну та переддіабету – розберемо більш детально кожен пункт

Дослідники не до кінця розуміють, що викликає резистентність до інсуліну та переддіабету, але вони вважають, що зайва вага та мало фізичної активності є основними факторами.

Зайва вага

Експерти вважають, що ожиріння (коли занадто багато жиру в області живота і навколо органів, яке називається вісцеральним жиром) є основною причиною резистентності до інсуліну.

Обхват талії 94см і більше у чоловіків та 80 см і більше у жінок пов’язаний із резистентністю до інсуліну.

Це вірно, навіть якщо ваш індекс маси тіла (ІМТ) знаходиться в межах норми. Проте дослідження показали, що американці азіатського походження можуть мати підвищений ризик резистентності до інсуліну, навіть без високого ІМТ.

Раніше дослідники думали, що жирова тканина призначена лише зберігання енергії. Однак дослідження показали, що жир на животі сприяє виробленню гормонів та інших речовин, які можуть сприяти хронічному або тривалому запаленню в організмі. Запалення може відігравати роль у резистентності до інсуліну, діабету 2 типу та серцево-судинних захворюваннях.

Надмірна вага може призвести до резистентності до інсуліну, що, у свою чергу, може відіграти роль у розвитку жирової хвороби печінки.

Фізична бездіяльність

Нестача фізичної активності пов’язана з резистентністю до інсуліну та переддіабетом. Регулярна фізична активність викликає зміни у вашому організмі, які дозволяють йому краще підтримувати баланс рівня глюкози у крові.

Як я можу запобігти або звернути назад резистентність до інсуліну та переддіабету?

Фізична активність та зниження ваги цілком допоможуть вашому тілу краще реагувати на інсулін. Маленькі кроки, такі як вживання здоровішої їжі і більше рухів для схуднення, можуть допомогти звернути назад резистентність до інсуліну і запобігти або відстрочити розвиток діабету 2 типу у людей з переддіабетом.

Що ще можна зробити, щоб звернути назад інсулінорезистентність:

  • Вправи. Приділяйте помірній активності (наприклад, швидкій ходьбі) не менше 30 хвилин на день, 5 або більше днів на тиждень. Якщо ви зараз не активні, працюйте над цим.
  • Доберіться до здорової ваги. Якщо ви не впевнені, який саме шлях вибрати для зниження ваги, поговоріть із дієтологом та сертифікованим особистим тренером.
  • Їжте здорову їжу. Вживайте фрукти, овочі, цільнозернові продукти, горіхи, боби, рибу та інші нежирні білки. 

Ускладнення резистентності до інсуліну

Якщо метаболічний синдром не лікувати, це може призвести до:

  • підвищення рівня цукру на крові;
  • інфаркту;
  • інсульту;
  • хвороб нирок;
  • проблем з очима;
  • раку;
  • хвороби Альцгеймера.

Джерела:

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.niddk.nih.gov

Похожие записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Читайте x