Ожиріння та цукровий діабет II типу – патологічні процеси, що мають взаємозв’язок. Люди, які страждають на діабет, в більшості випадків мають надлишкову вагу. Причиною накопичення жиру стає інсулін, тому звичайні дієти не мають потрібного ефекту. Зайва вага та солодке входять до списку основних факторів ризику, що провокують розвиток захворювання. Саме тому важливо правильно боротися з ожирінням, щоб звести до мінімуму ризик.
Зміст
Чому з’явилася тенденція набору ваги у суспільстві
Практично до кінця XX століття в країнах, що активно розвиваються, основною проблемою в галузі харчування вважалися наслідки недоїдання для здоров’я і, особливо, затримка росту та виснаження у дітей та анемія у жінок дітородного віку. Так сталося історично: нестача їжі, війни – все це впливає на врожайність та якість їжі.
Хотілося б сказати, що тепер у XXI столітті якість їжі покращилася — але ні. Стало набагато гірше. Збільшилася кількість їжі з надлишком цукру та солі — і це безпосередньо впливає на набір ваги, особливо по причині малорухливого способу життя (жителів великих міст).
Колись ожиріння та надмірна вага вважалися неминучим наслідком достатку суспільства. Сьогодні їх поширеність зростає у країнах із низьким та середнім рівнем доходів, причому особливо швидко це відбувається у міських районах.
За оцінками ВООЗ, поширеність ожиріння у всьому світі з 1980 року зросла більш ніж удвічі, причому її суттєве зростання відзначається у всіх регіонах. Так, в Африці на південь від Сахари кількість дітей із надмірною масою тіла зросла з 4 мільйонів у 1990 році до 10 мільйонів у 2012 році1.
Взаємозв’язок між вагою та цукровим діабетом
За оцінками ВООЗ, кількість дорослих, які живуть з діабетом, з 1980 року збільшилася практично вчетверо зі 108 мільйонів у 1980 році до 422 мільйонів у 2014 році. Більше половини цих людей не знають про своє захворювання і ще більше хворих не отримують ніякого лікування.
Поширеність діабету серед дорослого населення у всьому світі також зросла майже вдвічі, з 4,7% у 1980 році до 8,5% у 2014 році.
Поряд із несприятливими генетичними факторами, причиною ожиріння стає малорухливий спосіб життя, незбалансоване харчування, стреси та хронічне недосипання, порушення в роботі внутрішніх органів. Безладні прийоми їжі із вживанням солодощів та газованих напоїв призводять до збільшення кількості глюкози в крові, що дозволяє говорити про чіткий взаємозв’язок між ожирінням та об’ємом цукру в крові.
Читайте також: Як знизити рівень інсуліну
Ожиріння у діабетиків має деякі особливості:
- -Скупчення жиру відбувається в районі живота та внутрішніх органів, що прийнято називати вісцеральним типом ожиріння.
- -Через скупчення жиру навколо печінки та підшлункової залози відбувається погіршення обміну вуглеводів та ліпідів, що спричиняє зниження сприйнятливості до інсуліну.
- -У крові спостерігається підвищений рівень глюкози, а також інсуліну та кортизолу надниркових залоз.
- -Низькокалорійні дієти не призводять до зменшення ваги.
Схуднення для діабетика: у чому складність
Ожиріння часто супроводжує діабетика, тому що людина тривалий час зловживає вуглеводами. Негативний вплив цукру на вагу при діабеті проявляється у формуванні вільних жирних кислот, що руйнують клітини підшлункової залози та стимулюють утворення глюкози. Тканини печінки втрачають можливість утилізувати інсулін, надлишок якого залишається у крові.
В результаті відбувається стрибок інсуліну, а вуглеводи переробляються на жирові відкладення. Згодом клітини починають руйнуватися, втрачаючи можливість виробляти достатньо інсуліну. Якщо вчасно не розібратися, чому з’являється зайва вага і не вжити заходів, діабет перетворюється на інсулінозалежний тип, тобто у 1 тип.
Як лікувати ожиріння при діабеті
При цукровому діабеті терапія ожиріння має особливості, пов’язані з необхідністю вживання спеціальних препаратів поряд із дієтою та фізичною активністю. В іншому випадку будь-які зусилля не тільки виявляються малоефективними, але можуть викликати посилення стану хворого.
За правильного низьковуглеводного раціону відбувається щотижневе зменшення ваги в середньому на 500 гр. Швидше зниження ваги може призвести до порушень травлення та падіння об’єму глюкози в крові. Хворому слід виключити з раціону солодке, відмовитися від соків, борошняних виробів, замінивши цукор у раціоні на сироп із топінамбуру чи стевію. При цьому фізичним вправам приділяють щонайменше 5 годин на тиждень, які програму підбирають з урахуванням фізичного стану пацієнта. При ожирінні четвертого ступеня лікарі можуть рекомендувати деякі види хірургічного втручання.
У взаємозв’язку ожиріння та діабету немає сумнівів. Найчастіше причини цукрового діабету криються у зловживанні вуглеводами, які викликають появу зайвих кілограмів. Кожен надлишковий кілограм збільшує можливість розвитку діабету. При індексі маси тіла більше 27 ймовірність зростає у 5 разів, а за показника 35 – у 90 разів. Достатньо стежити за кількістю вуглеводів, що вживаються, уникати сидячого способу життя, щоб звести ризик розвитку захворювань до мінімуму.
Джерело:
Що почитати по темі:
Займаюся маркетингом і просуванням корпоративних сайтів, блогів та інтернет-магазинів. Іноді пишу і творю тут, на моєму ресурсі.